Podominikański kościół św. Jakuba w Raciborzu
Historia kościoła pw. św. Jakuba związana jest z zakonem dominikanów. Pierwsi dominikanie mogli przybyć do Raciborza już w roku 1238-1239. W 1246 r. mamy potwierdzony konwent dominikanów w Raciborzu. W połowie lat 50 XIII wieku istniał już kompleks klasztorny z kościołem. Pożar w 1300 r. strawił kościół i pierwotne zabudowania klasztorne. Kościół szybko odbudowano z jeszcze większym rozmachem. Drugi raz kościół spłonął w 1574 r. W kolejnej odbudowie wprowadzono do jego architektury renesansowe sklepienie. Jednak zasadnicza substancja budynku pozostała nienaruszona. Do kolejnej przebudowy doszło po pożarze w 1637 r. Wtedy wzbogacono świątynię o barokowe elementy wyposażenia. W 1810 r. dokonano sekularyzacji klasztoru. Zabudowania klasztorne całkowicie rozebrano, a kościół w 1874 r. przebudowano w stylu pseudoromańskim (zwłaszcza cechy zewnętrznej fasady).
Kaplica Gaszynów
Przy północnej ścianie kościoła usytuowano kaplicę św. Krzyża. Warto na nią zwrócić uwagę. W ołtarzu wykonanym z czarnego marmuru znajdziemy tu scenę ukrzyżowania z figurami dłuta Salomona Steinhoffa. Kaplica jest pięknie ozdobiona. W krypcie pod tą kaplicą urządzono miejsce pochówku rodu Gaszynów, dobrodziejów konwentu dominikańskiego w Raciborzu.
Kaplica Różańcowa
Kaplica różańcowa lub szkaplerzna mieści się przy ścianie południowej kościoła, na przeciw kaplicy Gaszynów. Tu umieszczono, powstały w 1659 roku ołtarz Radosnej Tajemnicy Matki Boskiej. Jest to także dzieło Salomona Steinhoffa. Dziś w centralnej części ołtarza znajdziemy obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nieco wyżej widnieje obraz „Widzenie św. Dominika”, który przestawia scenę przekazania św. Dominikowi szkaplerza przez Matkę Bożą. Po bokach umieszczono figury świętych zakonu kaznodziejskiego. Całość ołtarza oplata Drzewo Jessego, z wybranymi postaciami z genealogii Jezusa.
Na drodze jakubowej
Racibórz od wieków leżał na trasie jakubowej, wiodącej pielgrzymów do Santiago de Compostela. Świadczyć o tym może patron kościoła podominikańskiego: św. Jakub. Świadczy o tym także znaleziona podczas prac archeologicznych w 1997 r. na raciborskim rynku muszla jakubowa, którą nosili pielgrzymi udający się w pielgrzymce do grobu św. Jakuba w Hiszpanii. Jest to jedna z siedmiu takich muszli znalezionych w Polsce. W 2019 r. na nowo został poświęcony odcinek trasy jakubowej wiodący przez Racibórz. W kościele św. Jakuba, na filarze, zawisła symboliczna muszla potwierdzająca ten fakt.
Rok 2021 i 2022 Jakubowym Rokiem Jubileuszowym
Cały rok 2021 został ogłoszony Jakubowym Rokiem jubileuszowym. Liturgiczne święto św. Jakuba Większego przypada 25 lipca. W roku 2021dzień ten przypada w niedzielę. W Polsce ustanowiono 48 kościołów stacyjnych, w których można uzyskać odpust zupełny z okazji Roku Jubileuszowego. W naszej diecezji opolskiej tymi kościołami stacyjnymi są następujące świątynie: bazylika św. Jakuba Starszego i św. Agnieszki w Nysie, kościół św. Jakuba Starszego w Skorogoszczy (obie świątynie na nyskiej drodze św. Jakuba) oraz nasz kościół św. Jakuba w Raciborzu (na śląsko-morawskiej drodze św. Jakuba).
W związku z tym Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wszystkim wiernym, którzy od dnia 31 grudnia 2020 r. aż do dnia 31 grudnia 2021 r., odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawiedzą w formie pielgrzymki kościół stacyjny i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych, lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Większego, Apostoła.
Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem Świętego będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.
Z powodu pandemii i innych ograniczeń Rok Jakubowy przedłużono na rok 2022.